Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności określoną w regulaminie.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce OK
Blog

9 porad jak uporządkować finanse w małej firmie – część I

dodano: 16-02-2014

Finanse przedsiębiorstwa, niezależnie od jego rozmiarów i branży, to najważniejszy aspekt funkcjonowania każdego biznesu. Nie ważne czy tworzysz strony WWW, jesteś grafikiem, architektem czy prawnikiem. Nie ma znaczenia czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, realizujesz projekty na umowę o dzieło czy jesteś wspólnikiem w spółce z o. o. lub spółce akcyjnej. I tak na koniec miesiąca, kwartału czy roku liczy się przede wszystkim to czy biznes jest rentowy.

Wszystkie decyzje w firmie dotyczące projektów, zatrudnienia, marketingu są uzależnione od finansów i mają na nie wpływ. Na dłuższą metę żadna prywatna firma z ujemnym bilansem nie jest w stanie funkcjonować – oczywista sprawa.

W tym artykule chciałbym się skupić przede wszystkim na finansach małej firmy, która najczęściej ma formę jednoosobowej działalności gospodarczej i kilku prostych czynnościach, które w fundamentalny sposób mogą usprawnić zarządzanie finansami w firmie a co za tym idzie funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Rozdzielenie rachunku firmowego od osobistego

Jakkolwiek nie ma obowiązku posiadania osobnego rachunku bankowego w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, to założenie go jest jak najbardziej pożądane.  Jest kilka istotnych zalet posiadania osobnego rachunku firmowego, z czego dwie najważniejsze to:

  • oddzielenie finansów osobistych oraz firmowych; wyciąg z rachunku firmowego będzie dużo bardziej przejrzysty bez codziennych, drobnych wydatków domowych
  • wyciąg z konta firmowego czasami jest wymagany przez biuro rachunkowe, bank lub Urząd Skarbowy, także lepiej żeby nie zawierał innych wydatków i przychodów niż te związane z prowadzoną działalnością

Mimo, iż obsługa konta firmowego w większości banków jest droższa niż obsługa konta osobistego, to chyba można śmiało przyjąć, że są to koszty pomijalne i zalety posiadania konta firmowego rekompensują te koszty z nawiązką.

Wypłacaj sobie miesięczne wynagrodzenie

Gdyby ktoś się Ciebie zapytał ile zarabiasz być może odpowiedź była by taka: „yyyyy, no wiesz, to zależy… - różnie”. I pewnie faktycznie tak jest bo zdarzają się lepsze lub gorsze miesiące i kwartały, pytanie tylko czy sam wiesz ile tak naprawdę zarabiasz? Czy Twoje przychody z tytułu prowadzenia działalności są adekwatne do poświęconego czasu i energii oraz czy są porównywalne lub przewyższają wynagrodzenie, jakie otrzymywałbyś pracując na etacie?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz określić stałą kwotę, jaką będziesz przelewać każdego miesiąca z konta firmowego na swój prywatny rachunek. Wysokość tej kwoty jest kwestią indywidualną i różnić się będzie w zależności od branży, wieku, doświadczenia i wielkości miejscowości ale w każdym przypadku:

  • powinna wystarczyć „na życie”, czyli czynsz i rachunki, jedzenie, spłatę kredytu, alkohol i fajki ;-)
  • powinna to być przynajmniej kwota jaką uważasz za absolutne minimum, jakie powinna zarabiać osoba wykonująca podobną pracę na etacie

Traktuj swoją wypłatę jako koszt stały i uwzględniaj w planowaniu wydatków i przychodów. Jeśli na koncie firmowym będą zostawać co miesiąc nadwyżki, to być może jest znak, że powinieneś rozszerzyć swoją działalność i np. zatrudnić nowego pracownika. Jeśli natomiast masz często problemy z regularnym wypłacaniem sobie wynagrodzenia w ustalonej wysokości, to być może jest to sygnał, że warto się zastanowić nad tym co robisz i poszukać alternatywnych rozwiązań.

Karta kredytowa – wady i zalety

Karta kredytowa to niewątpliwie bardzo dobry wynalazek. W Polsce jest obecnie wydanych ok. 6 300 000 kart kredytowych (dane za Q3/2013 wg NBP: http://nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_03_2013.pdf). Niestety popularność kart kredytowych w naszym kraju nie jest zbyt duża i co ciekawe liczba wystawianych kart kredytowych systematycznie od kilku lat spada – dla porównania w Q3/2011 było wydanych 7 170 000 kart kredytowych. Szkoda, że zaufanie do kart kredytowych jest tak małe, bo przecież gdyby nie to, w ogóle nie istniał by na przykład problem płatności mobilnych i w internecie – płatność kartą z poziomu smartfona lub tabletu jest szybka i bezproblemowa. Zamiast tego mamy ewenement na skalę światową czyli tzw. „szybkie przelewy internetowe” Pay By Link i kilka lub kilkanaście „standardów” płatności mobilnych.

Ale jest jak jest i nie ma sensu się nad tym dłużej rozwodzić. Z perspektywy małej firmy, karta kredytowa ma cztery podstawowe zalety:

  • za pomocą karty można dokonywać płatności internetowych za usługi i produkty na całym świecie, co jest szczególnie istotne w dobie rosnącej popularności oprogramowania oferowanego w modelu Software as a Service (SaaS), jak również możliwości zakupu licencji i produktów
  • transakcje wykonywane za pomocą karty kredytowej nie obciążają naszego rachunku bieżącego bo jest to po prostu zaciągnięcie kredytu, można więc traktować kartę kredytową jako zapasowe źródło finansowania
  • transakcje wykonywane za pomocą karty kredytowej są objęte procedurą chargeback (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chargeback), czyli w przypadku nie otrzymania produktu lub niewłaściwego wykonania usługi, za którą zapłaciłeś kartą kredytową, jak również w sytuacji kradzieży karty i dokonania nią nieautoryzowanych transakcji, możesz zgłosić reklamację do swojego banku i powinieneś otrzymać zwrot pieniędzy
  • jeśli spłacisz całe zadłużenie karty w okresie bezodsetkowym, to bank nie naliczy żadnych dodatkowych odsetek od wykonanych transakcji

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że wykonywanie transakcji kartą jest niczym innym jak zaciągnięciem kredytu, który kiedyś trzeba będzie spłacić. Oprocentowanie kredytu na karcie z reguły oscyluje w okolicach 15% więc jest to raczej dość drogi kredyt. W przypadku zadłużenia na poziomie 10 000 PLN, miesięczna minimalna kwota spłaty zadłużenia wynosi ok. 500 PLN (5%). Trzeba też mieć na uwadze efekt psychologiczny, mianowicie to, że łatwo się wydaje pieniądze na karcie, ponieważ transakcje nie obciążają naszego bieżącego rachunku firmowego.

Reasumując, na pewno warto posiadać kartę kredytową. Płatności kartą kredytową wbrew obiegowej opinii są bezpieczniejsze od innych form płatności dzięki procedurze chargeback, i jeśli tylko nie traktujemy karty kredytowej jako długoterminowego kredytu to z wykorzystania karty płyną same korzyści.